Alibaba ChatGPT’ye Rakip Olacak

Çinli teknoloji devi Alibaba, Tongyi Qianwen adlı kendi yapay zeka ürününü piyasaya süreceğini duyurdu.

Alibaba’nın bulut bilişim birimi, ChatGPT‘ye rakip olacak sohbet robotunun yakın zamanda diğer uygulamalar ile entegre edileceğini söyledi. Ancak yapılan açıklamada zaman çizelgesi hakkında ayrıntıya yer verilmedi. Geçtiğimiz aylarda, dünyanın dört bir yanından birçok teknoloji şirketi kendi yapay zeka sohbet robotunu tanıttı.

Proje, Diğer Uygulamalar ile Entegre Olacak

Alibaba bu yılın başlarında, ChatGPT’ye rakip bir uygulama üzerinde çalıştığını açıklamıştı.

Tongyi Qianwen adının, bin soru sorarak bir cevap aramak anlamına geldiğini söyleyen Alibaba, ismin İngilizce versiyonunu duyurmadı. Alibaba’nın Yönetim Kurulu Başkanı ve CEO’su Daniel Zhang, projenin lansmanında gerçekleştirdiği konuşmada: “Üretken yapay zeka ve bulut bilişim tarafından yönlendirilen teknolojik bir dönüm noktasındayız” dedi.

Şirket, Çince’nin yanı sıra İngilizce hizmet de verecek olan Tongyi Qianwen’in başlangıçta Alibaba’nın işyeri mesajlaşma uygulaması DingTalk’a ekleneceğini söyledi.

Yapılan açıklamalara göre yeni sohbet robotu, toplantılardaki konuşmaları yazılı notlara dönüştürmek, e-posta yazmak ve iş teklifleri hazırlamak gibi bir dizi görevi yerine getirecek.

Alibaba yeni projenin, Amazon’un Alexa sesli asistan sistemine benzeyen Tmall Genie’ye de entegre edileceğini duyurdu.

Üretken yapay zekaya olan ilgi, Microsoft destekli OpenAI’nin ChatGPT’yi piyasaya sürmesinden bu yana artış gösterdi. Microsoft, Şubat ayında arama motoru Bing’e entegre ettiği ChatGPT için milyarlarca dolar harcadı. ABD’li yazılım devi bunun yanı sıra Word, Excel, PowerPoint ve Outlook dahil olmak üzere Office uygulamalarına da ChatGPT’nin bir versiyonunu ekleyeceğini söyledi.

Geçtiğimiz günlerde Google ve Çinli teknoloji grubu Baidu da kendi yapay zeka modellerini duyurmuş ve benzer sohbet robotları yayınlamıştı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir