Bitcoin ETF Onayı Altcoin Sezonunu mu Başlattı? Analistler Açıklıyor!

ABD Menkul Kıymetler ve Borsa Komisyonu (SEC), çığır açan bir hamleyle, 10 Ocak’ta bir dizi spot Bitcoin borsada işlem gören fonu (ETF) onayladı ve kripto para piyasasına dalgalanmalar gönderdi. Bitcoin’in tepkisi bastırılırken, altcoinler ilgi odağı oldu ve çoğu kişinin artık “altcoin sezonunun” başlangıcı olarak adlandırdığı bir yükseliş yaşadı. Bu arada, Bitcoin spot ETF’lerinin onaylanması, 2024’te spot Ether ETF’lerinin potansiyel onayı için zemin hazırladı; analistler net bir yol öngörüyor ve hatta Mayıs ayına kadar %70’lik bir onay şansı tahmin ediyor.

Altcoin rallileri başlıyor

SEC’in spot Bitcoin ETF’lerini onaylayacağı yönündeki beklentiye rağmen Bitcoin’in tepkisi zayıftı ve 47.600 dolara doğru küçük bir fiyat hareketi hızla geri çekildi. Analistler haberin zaten fiyatlandırıldığını ve onayın potansiyel bir haber satma olayına dönüştüğünü tahmin etmişti. Ancak beklenmedik sonuç, çok sayıda kripto para biriminin çift haneli dalgalanmalar yaşamasıyla, şu anda “altcoin sezonu” olarak adlandırılan dönemin ateşlenmesi oldu.

Toplam kripto piyasası kapitalizasyonu, ağırlıklı olarak altcoinlerin etkileyici performansı sayesinde 21 ayın en yüksek seviyesi olan 1,85 trilyon dolara ulaştı. Daha önce düşük performans gösterdiği düşünülen Ethereum, %10’luk kayda değer bir artışla 2.583 dolara ulaşarak Mayıs 2022’den bu yana en yüksek fiyatına ulaştı. Altcoin alanındaki diğer kazananlar arasında Cardano (ADA), Avalanche (AVAX), Polkadot (DOT), Chainlink (LINK) yer alıyor. Ayrıca Polygon (MATIC), Uniswap (UNI), Ethereum Classic (ETC), Optimism (OP), Near Protocol (NEAR), Filecoin (FIL), Arbitrum (ARB) ve Immutable (IMX) yükseliyor.

Ethereum ETF’i ufukta olabilir

Spot Bitcoin ETF’lerinin başarılı bir şekilde onaylanmasıyla birlikte dikkatler artık spot Ether ETF’lerinin potansiyel onayına çevrildi. Aralarında Bloomberg’den Eric Balchunas’ın da bulunduğu analistler, Mayıs ayına kadar %70 onay şansıyla Ether ETF’leri için net bir yol öngörüyor. Spot Ether ETF’lerinin onaylanması, Bitcoin ETF’lerinin onaylanmasının ardından atılacak mantıklı bir adım olarak görüldüğünden, Bitcoin ve Ether piyasaları arasındaki korelasyon vurgulanıyor.

Kripto varlık avukatı Joe Carlasare, bazılarının tahmin ettiğinden biraz daha uzun bir zaman çizelgesine sahip olsa da, 2024’te spot Ether ETF onayı fikrini de destekliyor. Carlasare, SEC’in dijital varlık ETF’lerinin onaylanmasında takdir yetkisine izin veren ve her büyük token için başvuru akışını caydıran bir emsal oluşturmayı hedeflediğini öne sürüyor. Ether’in fiyatı onayların ardından %3 civarında artış göstererek Mayıs 2022’den bu yana ilk kez 2.500 doların üzerine çıktı.

Kripto para piyasası ‘altcoin sezonunun’ başlangıcına tanık olurken ve spot Ether ETF’lerinin potansiyel onayını beklerken, düzenleyici ortam gelişmeye devam ediyor. Yatırımcılar ve meraklılar bu gelişmeleri dikkatle izliyor. Ayrıca kripto para birimlerinin dinamik dünyasında daha fazla değişim ve fırsatlar bekliyorlar.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir