Deprem bölgesinde şap hastalığına karşı çalışma: Türkiye’de 8 işletmede görüldü

DEÜ’den yapılan açıklamaya göre, Veteriner Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Zafer Bulut, araştırma görevlileri Dr. Mustafa Yiğit Nizam ve Tunahan Çomak’tan oluşan DEÜ ekibi, bölgede saha çalışması başlattı.

Deprem ve sel felaketi sonrası hayvancılık işletmeleri ve yetiştiricilerin durumu ve ihtiyaçları, mevsimsel ve salgın hastalık şüpheleri, hayvan barınaklarının durumu hakkında bilgi toplayan ekip, fizibilite çalışmalarının ardından işletme ve yetiştiricileri ziyaret etti.

Açıklamada görüşlerine yer verilen Prof. Dr. Zafer Bulut, işletme ve yetiştirici ziyaretlerinde şap hastalığı ve önlemlerine karşı özellikle vurgu yaptıklarını belirtti.

Bulut, “Türkiye’de daha önce rastlanmayan SAT-2 serotipinin yurt dışı kaynaklı olarak ülkemize geldiği ve bakanlık verilerine göre 8 işletmede tespit edildiği bilinmektedir. Adıyaman’da şu ana kadar şap vakası bildirilmemiş ve 17 Mart 2023 tarihi itibarıyla aşılama çalışması veteriner hekimlerin özverili çalışmalarıyla tamamlanmış bulunmaktadır.” ifadelerini kullandı.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir