Kurumsal yatırımcılar geçen hafta kripto fonlarında nasıl pozisyon aldı?

Investing.com – Kripto paralara dayalı yatırım fonlarında geçen hafta 17 milyon dolarlık çıkışlar görüldü ve böylece kurumsal yatırımcılar, üst üste 4. haftada da fon çıkışı kaydetti. 

Coinshares tarafından paylaşılan verilere göre Bitcoin fonları, kurumsal yatırımcılar arasında en çok işlem gören fonlar olmaya devam ediyor. Son duruma göre Bitcoin fonlarından çıkışlar son bir ayda 20 milyon dolara ulaştı. Bitcoin satışına odaklı Short Bitcoin fonları ise talep görmeye devam ediyor. Bu fonlar hafta boyunca 1,8 milyon dolarlık bir artış kaydetti. 

Kripto varlıklara dayalı fonlardaki satıcılı seyir, büyük çoğunlukla düzenleyicilerin baskısından kaynaklı belirsizlikle açıklanıyor. 

Geride bıraktığımızda haftada kripto fonlarında net çıkışlar 17 milyon dolar olarak kaydedildi. Çıkış miktarı düşük kalsa da son 4 haftadır eksi seyrin devam etmesi, kripto piyasasına yönelik risk iştahının zayıflığını yansıtıyor. 

Ülke bazında bakıldığında baskının büyük çoğunluğu ABD kanadından gelmesine rağmen ABD’li yatırımcıların 7,6 milyon dolarlık fon girişi gerçekleştirdiği kaydedildi. Diğer yandan Avrupa tarafından 23 milyon doları bulan çıkışlar vardı. En yüksek fon çıkışı 13,6 milyon dolar ile Almanya tarafından geldi. 

Varlık bazında bakıldığında ise Bitcoin’e dayalı fonlarda 20 milyon dolarlık çıkış görülürken Bitcoin short ürünlerine 2 milyon dolara yakın çıkış görülmesi de Bitcoin fiyatındaki düşüş beklentilerinin yüksek olduğunu yansıttı. Buna karşılık Altcoin’lere dayalı fonlarda düşük miktarlı girişler görüldü. Bunlar arasında Ethereum ve Solana, sırasıyla 700 bin dolar ve 340 bin dolarlıklık girişler gördü. Binance fonları ise 400 bin dolarlık çıkışlara maruz kaldı. Yılbaşından bu yana 23 milyon dolarlık çıkış gören çoklu varlık fonu, bu hafta 1 milyon dolara yakın bir fon girişine sahipti.

Yazar: Günay Caymaz

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir