MTA, 15 Yıl Önce Hazırladığı Raporu Hatırlattı: Deprem Göz Göre Göre Gelmiş

Kahramanmaraş merkezli depremlerin sonuçlarının araştırılması amacıyla kurulan Meclis Araştırma Komisyonu bugün toplandı. Komisyonda konuşan MTA Jeoloji Etütleri Dairesi Başkanı Bahadır Şahin, MTA’nın Kahramanmaraş için hazırlanan raporu anımsattı.

Deprem Araştırma Komisyonu’nda konuşan Maden Tetkik Arama Jeoloji Etütleri Dairesi Başkanı Bahadır Şahin, MTA’nın 2008 yılında Kahramanmaraş Valiliğin talebi üzerine hazırladığı raporu anımsatarak şu ifadeleri kullandı:

‘Kahramanmaraş çalışmasının içerisinde Doğu Anadolu Fayı’nın 7 ve üzerinde bir deprem üreteceğine, böyle bir risk olduğuna dair ifade açık açık yazılmıştır. Bu çalışmada Kahramanmaraş’ın jeoloji, diri fay haritası, sıvılaşmaya yatkınlık haritası gibi bir kentin gelişimiyle ilgili karar verme sürecinde yarar sağlayacak her türlü bilgi mevcuttur. Yerel yönetimlerin uzman yer bilimci, şehir planlamacısı, mimar, inşat mühendisi gibi ciddi ciddi uzmanlaşmış ekiplerini kurması gerekir. MTA rapor haline getirdikten sonra okunmasında da aksaklıklar oluyor.’

HDP Batman Milletvekili Necdet İpekyüz’ün Kahramanmaraş raporuna uyulup uyulmadığını sorması üzerine MTA Genel Müdürü Vedat Yanık, “Uyulmamış, uyulsaydı bu şekilde olmazdı” dedi.

Milletvekillerinin, fay hatları üzerindeki yapılaşmasına ilişkin sorusu üzerine Adıyaman’ın Gölbaşı ilçesinden örnek veren MTA Başkanı Yanık, şunları söyledi:

‘Gölbaşı’nda fay üzerinde hiçbir bina kalmamış, 200 metre sağında ve 200 metre solunda binalar hasar almış ama ayakta durmuş. Bu fay sakınımı hattının belirlenmesi için bir örnek. Bu aralıkta demek ki bina yapmayacaksın. İmkan varsa şehirlerimizi zemini daha sağlam yerlere yapmak zorundayız. İmkan yoksa orada o zemine uygun yükseklikte ve sağlamlıkta bina yapmamız lazım’

Ankara Üniversitesi Mühendislik Fakültesi Dekanı Prof. Dr. Yusuf Kağan Kadıoğlu, Kahramanmaraş merkezli depremin haberini aldıktan sonra ağlamaya başladığını belirterek, “Doğu Anadolu Fayı’nın üzerinde 7,7 demek kıyamet demekti” sözlerini sarf etti.

‘Bazı insanların Japonya’da 9 büyüklüğünde deprem oluyor bir şey olmuyor’ dediğini belirten Kadıoğlu, bu depremlerin okyanusun içerisinde olduğunu söyledi. Kadıoğlu, ‘Bu benim göbeğimin içerisinde oluyor. O kadar sığ ki yıkıcı etkisi kıyamet‘ ifadesini kullandı.

Depreme ilişkin önerilerini sıralayan Kadıoğlu, şöyle konuştu:

‘Fay hatları üzerine ev yapılmamalı. Fay hatlarını haritalandıran MTA’daki jeoloji mühendisleri. Bu arkadaşlar gerektiği zaman dağlarda yatıyor. Bu arkadaşların harcırahlarını artırmamız gerekiyor. Eski binaların beton kalitesini belirlemek için mutlaka beton petrografisi yapılmalı. Biz çabuk unutuyoruz. Bir sürü yıkılan binalarımız oldu. Benden sonraki neslin görmesi lazım. Yıkılan binaların bir tanesini muhafaza edelim, etrafını çevirelim üzerine ‘unutma’ yazalım. ‘Bu binanın da hatası buydu’ yazalım.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir