NASA cehennem gibi bir gezegen keşfetti

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) James Webb Uzay Teleskobu dünyadan 40 ışık yılı uzakta cehennem gibi bir gezegen keşfetti. Gezegendeki sıcaklık 815 derece ve atmosfer sıcak kum bulutlarından oluşuyor.

10 milyar dolarlık teleskop, Dünya’dan yaklaşık 40 ışıkyılı uzaklıkta bir gezegen olan VHS 1256b’nin 22 saatlik bir günü boyunca sürekli yükselen, karışan ve hareket eden dönen sıcak kum bulutlarından oluşan bir atmosfere sahip olduğunu belirledi.

Arizona Üniversitesi’nden Brittany Miles liderliğindeki ekip, teleskoptan elde edilen verilere göre temiz su, metan ve karbon monoksit tespitleri yaptı ve karbondioksit kanıtı buldu.

ABD Havacılık ve Uzay Ajansının (NASA) James Webb Uzay Teleskobu, ilk kez Güneş Sistemi’nin dışındaki bir ötegezegende şiddetli toz fırtınası tespit etti.

NASA’ya göre, James Webb Uzay Teleskobu ile kaydedilen toz fırtınası, Dünya’ya yaklaşık 40 ışık yılı mesafede olan ve Güneş Sistemi’nin dışındaki VHS 1256b olarak bilinen bir ötegezegende bulunuyor.

Uzay teleskobu tarafından tespit edilen fırtınanın, Dünya’daki kurak bir bölgede karşılaşılan ve silikatlardan oluşan örneklerin aksine daha çok kaya parçacıklarından meydana gelen bir sis kümesi olduğu belirtiliyor.

James Webb’den elde edilen bilgileri inceleyen Arizona Üniversitesinden uzman ekip, bulgularda, “olağanüstü netlikte” su, metan gazı ve karbonmonoksit gözlemlendiğini ve bunun dışında karbondioksit varlığına işaret eden kanıtların da tespit edildiğini kaydetti.

Santa Cruz California Üniversitesinden Andrew Skemer, gözleme ilişkin, “Hiçbir teleskop, tek bir hedef için aynı anda bu kadar çok bilgiye erişememişti. Ötegezegenin dinamik bulut ve hava sistemlerini detaylandıran Webb Teleskobu’ndan tek bir görüntüde çok sayıda molekül görüyoruz” değerlendirmesinde bulundu.

Gelecek aylarda gözlem hakkında öğrenilecek çok daha fazla bilgi olduğunun altını çizen İskoçya’daki Edinburgh Üniversitesinden Beth Biller de “Sadece birkaç saatlik gözlemle ek keşifler yapmak için sonsuz gibi görünen bir potansiyele sahibiz.” ifadesini kullanarak gözlemin önemine dikkat çekti.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir