Samsung, Uygun Fiyatlı Telefonlara da Şarj Aleti Koymayacak

Akıllı telefon sektörü, bundan birkaç yıl önce radikal bir değişiklikle karşımıza çıktı. Bir yandan ABD merkezli teknoloji devi Apple, diğer yandan ise Güney Koreli Samsung, akıllı telefonlarından şarj aletlerini çıkarmaya karar verdi. Bu kararın nedeni çevrecilik olarak gösterilmiş olsa da sektör kaynaklarına göre gerçek neden, maliyetlerin düşürülmek istenmesiydi. Özellikle de lojistik maliyetleri, şarj cihazının kutudan çıkması ile ciddi anlamda düşmüştü. Neticede kutular küçülmüştü.

Samsung, bu kararı şu an için üst düzey modellerde tercih etti. Örneğin bir Galaxy S23 satın aldığınızda kutu içeriğinde şarj cihazı bulunmuyor ancak Galaxy A veya Galaxy M serisinden bir model satın aldığınızda, kutudan şarj cihazı çıkıyordu. Gelen son haberler, Samsung’un bu kararın kapsamını genişletteceğini gözler önüne seriyor. Artık en ucuz modellerde bile şarj cihazı alınmayacak. Bu durum, Samsung’un rakiplerini bir adım öne çıkarabilir. Zira Android ekosisteminin diğer üreticileri, henüz giriş ve orta segment telefonlar için böyle bir karar almadılar.

Kutudan şarj aleti çıkmayacağını ortaya koyan sızıntı görseller şu şekilde:

Akıllı telefon dünyasının bilinen sızıntı kaynakları arasında yer alan Ahmed Qwaider, Samsung Galaxy A14‘ün (4G) kutusuna ait görüntüler paylaştı. Bu görüntülere baktığımızda, kutunun ciddi anlamda küçülmüş olduğunu görüyoruz. Sızıntı kaynağına göre bu küçülmenin nedeni, Galaxy A14’ün kutusundan şarj cihazının çıkarılmış olması.

Siz değerli okurlarımız için bu iddiaları teyit ettirmeye çalıştık ve Samsung’a sorduk. Aldığımız cevap gerçekten de ilginçti. Bir Samsung yetkilisi, Samsung Galaxy A14’te şarj cihazının bulunmadığını doğruladı. Açıklamaya göre kutuda sadece iki ucu USB Type-C girişi olan bir kablo ve bir de telefonun kendisi bulunacak. Tüketici, bu telefon için kendi şarj aletini temin etmek durumunda kalacak. Samsung Galaxy A14 ile başlayan yeni dönemin ilerleyen dönemlerde piyasaya sürülecek tüm modellerde uygulanacağını düşünüyoruz…

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir