Telefonunuzu kaybettiniz..Paniğe kapılmayın …Acil yapılması gerekenler

Olmazsa olmazlarımız arasında yer alan akıllı cep telefonlarımızın kaybolması, çalınması gibi durumlar büyük sorun yaşamamıza neden olabilir. Çünkü e-postamızı kontrol ettiğimiz, sosyal medya kullandığımız, mesajlarımızın bulunduğu ve fotoğraflarımızı depoladığımız bu cihazlarda genellikle kötüye kullanılabilecek hassas bilgiler yer alır.

Telefonunuzu bulamıyorsanız paniğe kapılmayın. Öncelikle olabilecek en iyi ihtimalleri düşünün — belki başka bir yere bıraktınız, birine ödünç verdiniz ya da üzerine bıraktığınız birkaç kağıdın altında kaldığı için göremiyorsunuz — hala bulamadıysanız ne yazık ki artık telefonunuzun çalındığını düşünebilirsiniz. Akıllı telefonunuzu ve verilerinizi hırsızlığa karşı nasıl koruyacağınızla ilgili yazımızı okuduysanız ve verdiğimiz ipuçlarını uyguladıysanız, bilgilerinizin güvenliğini sağlamış ve onları geri yükleyebilir durumdasınız demektir. Ancak böyle bir ön hazırlık yapmamış olsanız bile yaşayacağınız hasarı azaltabilirsiniz.

 • SIM kartınızı bloke ettirin
 • Yakınlarınızı ve arkadaşlarınızı uyarın
 • Çalınan akıllı telefonunuzu bloke edin
 • Telefonunuza bağlı banka kartlarını kaldırın
 • Akıllı telefonunuzun IMEI numarasını bloke edin
 • Sonra ne yapmalısınız?
 • Polise başvurun
 • Parolalarınızı değiştirin
 • Verilerinizi geri yükleyin
 • Moralinizi bozmayın

En iyi senaryo
Telefonunuz kaybolduğunda ekranı kilitliydi, telefondaki veriler şifrelenmişti ve SIM kartı PIN korumalıydı. Bu durumda:

 • Cihazımı Bul (Android) veya Bul (iOS) uygulamaları üzerinden telefonunuzu kayıp olarak işaretleyin ve dürüst birinin cihazınızı bulması durumunda sizinle iletişime geçebilmesi için cihazın ekranında, bir arkadaşınıza veya akrabanıza ait iletişim bilgisinin yer aldığı bir mesajın görüntülenmesini sağlayın;
 • Bu ilk adımla ilgili gerekeni yaptığınıza emin olduktan sonra, uzaktan erişimle cihazdaki tüm verileri silin ve SIM kartı bloke etmek için operatörünüzle iletişime geçin;
 • Yeni bir akıllı telefon satın alın ve yedekleme kopyasından verilerinizi geri yükleyin.
 • Ayrıca yaşadığınız hırsızlıktan sonra bu konuda daha dikkatli olmanızı da öneriyoruz. Hırsızlar, özellikle de daha pahalı olan cihazlarda, genellikle bu iletişim bilgilerinden yararlanır ve çalınan cihazın sahibini Google veya Apple ID hesaplarının parolasını ifşa etmesi amacıyla kandırmak için sosyal mühendisliği kullanırlar. Başarılı olurlarsa, cihazın kullanıcı hesabıyla bağlantısını kaldırabilir ve böylece telefonu parçalarına ayırıp satmak yerine tek parça halinde satarak daha fazla para kazanabilirler.

Kısacası, çalınan bir telefonla ilgili gelen mesaj ve çağrılara son derece şüpheyle yaklaşın ve Google hesabınızı veya Apple Kimliği bilgilerinizi girmeyin veya bunları paylaşmayın.
En kötü senaryo
Akıllı telefonunuz yanlış ellere geçtiyse ve bir ekran kilidiyle bile korunmuyorsa, bu durumda her geçen dakika çok önemlidir. İlk olarak, birkaç arama yapabileceğiniz başka bir telefon bulun. Bir mağaza veya restoran çalışanına durumu anlatıp telefonunu kullanmak için izin isteyin veya bir taksiyi durdurarak sürücüden telefonunu ödünç alın.
SIM kartınızı bloke ettirin
İlk görüşmeyi GSM operatörünüzle yapmanız gerekir. Müşteri hizmetleri temsilcisine SIM kartınızı kaybettiğinizi söyleyin ve bloke etmesini isteyin. SIM kartınız bloke edildikten sonra hırsız artık sizi taklit edemez (örneğin, bir parolayı değiştirmek veya bir işlemi onaylamak için telefonunuzdan arama yapamaz veya doğrulama kodunun yer aldığı bir kısa mesaj alamaz).
Yakınlarınızı ve arkadaşlarınızı uyarın
İkinci görüşmenizi ise bir arkadaşınız veya yakınınızla yapmalısınız. Telefonunuzun çalındığını açıklayın ve size ait numaradan gelebilecek arama veya mesaj konusunda ortak tanıdıklarınızı uyarmalarını, olası para taleplerini veya soruları dikkate almamalarını isteyin. Sosyal medyada çok fazla arkadaşınız varsa, bu durumla ilgili bir uyarı paylaşmalarını da isteyebilirsiniz.
Çalınan akıllı telefonunuzu bloke edin
Çalınan akıllı telefonunuzu bloke edebilmek için internete ihtiyacınız vardır. Parolanızı kullanacağınız için bu işlemi güvenli bir cihazdan yapmaya çalışın.
İlk olarak, Google veya Apple ID hesabınıza giriş yapın.

Hesabınızda iki faktörlü kimlik doğrulama kullanıyor ve başka birinin cihazından giriş yapıyorsanız, bu durum sizi biraz zorlayabilir. Telefonunuzun çalındığı için haliyle bir doğrulama mesajı alamazsınız veya kimlik doğrulama uygulamasını açamazsınız. Android kullanıcıları kısa mesaj doğrulaması olmadan parolalarını değiştirebilirler. Android kullanıcısıysanız, iki faktörlü kimlik doğrulamanın kurulum aşamasında aldığınız yedek kodlardan birini girmeniz gerekir. iPhone kullanıcıları ise, güvenilir bir telefon numarasına veya cihaza gönderecekleri bir doğrulama kodu ile hesaplarına tekrar erişebilirler.
Google veya Apple ID hesabınıza giriş yaptıktan sonra yapmanız gerekenler:

 • Güvenlik (Android telefonlar için) veya iPhone’umu Bul uygulamasının (iPhone’lar için) altında yer alan cihaz listesinden kaybettiğiniz akıllı telefonunuzu bulun;
 • Akıllı telefonunuzun haritadaki konumunu not edin. Telefonunuz açık ve coğrafi konum belirleme işlevi etkinse, konum simgesi görünür. Ancak, hırsızı takip edebilecek olsanız bile bunu yapmayın. Bunun yerine polisten yardım isteyin;
 • Kayıp Modu’nu seçin. Sistem, kilit ekranı için bir mesaj ve sizinle iletişim kurmak için bir yedek numara girilmesini önerir. Akıllı telefonunuz artık bu mesajdan başka bir şey göstermez. Telefonunuz çalınmadıysa, bir yerde unuttuysanız, bulan kişi bu numaradan size ulaşabilir. Kimlik avına yönelik mesajlara ve aramalara dikkat edin; suçlular hesabınızın parolasını öğrenmek için müşteri hizmetleri temsilcisi gibi davranarak sizinle iletişime geçebilir;
 • Cihazınızda önemli ve hassas bilgiler varsa, yetkisiz erişimleri önlemek için uzaktan erişimle cihazınızdaki verileri silmenin ciddi bir güvenlik önlemi olduğunu unutmayın. Ancak, bu seçeneğin geri dönülemez olduğunu ve aynı zamanda uzaktan erişimle telefonunuzun konumunu belirleme imkanından vazgeçmek anlamına geldiğini de bilmelisiniz.
 • Telefonunuza bağlı banka kartlarını kaldırın
 • Apple veya Google, Bul veya Cihazımı Bul uygulamaları ile akıllı telefonunuzu bloke ettiğinizde, cihazınıza tanımlı kartların cihazla olan bağlantılarını kaldırmayı önerebilir, böyle bir öneri yoksa, hesap ayarlarından ilgili banka kartlarının cihazınızla olan bağlantısını manuel kaldırın. Telefonla birlikte çalınmadıkları sürece kartları bloke etmenize gerek yoktur.

İşte Android ve iPhone‘da bunun için takip etmeniz gereken gereken adımlar.
Moralinizi bozmayın
Elbette akıllı telefonunuzu kaybetmek büyük bir stres yaşamanıza neden olur ve verileriniz için bir tehdit anlamına gelir. Ancak yukarıda bahsettiğimiz adımları uygular, verilerinizi önceden yedeklerseniz olası bir durumda yaşayacağınız kaybı azaltabilirsiniz. Kaybolan ya da çalınan cihazınız yüzünden umutsuzluğa kapılmayın — En önemli önceliğiniz kişisel güvenliğinizdir.

Telefonun çalınma veya kayıp risklere karşı önlem almak için uygulayabileceğin birkaç basit yöntem vardır. Bu yöntemleri uygulayarak olası bir kayıp/çalıntı durumunda yaşadığın mağduriyeti en aza indirebilirsin.

Telefonunu yedekle ve verilerini güvenli bir yerde sakla.
Ayda bir kez telefonunu yedekleyerek olası bir çalınma/kayıp durumuna karşı önlem alabilirsin. Telefonun için otomatik yedekleme özelliğini kullanabilir veya dosyalarını buluta manuel olarak yükleyebilirsin. Böylece telefonun çalınır veya kaybolursa sakladığın verileri kolayca yeni telefonuna aktarabilirsin.

Telefonunu parola ve biyometrik kilit ile koru.
Akıllı telefonunu olası hırsızlık bir durumuna karşı korumak için güçlü bir parola ve parmak izi gibi biyometrik kilitleri kullanabilirsin. Parola belirlerken varsayılan seçeneği kullanmak yerine daha karmaşık bir şifre kullanabilirsin. Parola ne kadar karmaşık olursa çalınma durumunda hırsızın parolayı kırma ihtimali o kadar azalır.

“Telefonumu Bul” özelliğini aktifleştir.
Çalınan telefonu bulmak için İPhone’larda “İPhone’umu Bul”, Android cihazlar için ise “Cihazımı Bul” özelliği vardır ancak bu özelliklerden yararlanabilmek için önceden aktifleştirilmiş olmaları gerekir. Bu uygulamalar yalnızca cihazını bulmana yardımcı olmakla kalmaz aynı zamanda birden fazla güvenlik önlemini de içerir.

Telefonunu kaybedersen “zil çaldırma” özelliğini kullanabilir böylece telefonunu daha kolay bulabilirsin.
Telefonunu uzaktan da silebilirsin ancak bu seçeneği son çare olarak kullanmanda yarar vardır. Eğer cihazını bulamayacağından eminsen operatörünle iletişime geçebilir, telefonunun çalındığını veya kaybolduğunu bildirebilirsin. Böyle operatör şirket, telefonunun kötüye kullanılmaması için SIM kartını devre dışı bırakacaktır.

Kaybolan/Çalınan Telefon Nasıl Bulunur?
Çalınan ve kaybolan telefon nasıl bulunur sorusu için cep telefonu sistemlerine göre detaylı bilgileri aşağıda bulabilirsin.

Android Kullanıcıları Telefonunu Nasıl Bulur?

Android cihazlar için:

Eğer Android bir telefon, tablet veya saatini kaybedersen cihazını birkaç adımda kolayca bulabilir, kilitleyebilir veya silebilirsin. Eğer bir Google hesabın varsa “Cihazımı Bul” özelliği otomatik olarak açılır. Ancak “Cihazımı Bul” özelliğinin kullanılabilmesi için kayıp/çalıntı cihazın aşağıdaki koşulları karşılaması gerekir.
Google hesabınıza giriş yapın;
Ödemeler ve abonelikler bölümünden Ödeme ayarlarını seçin;
Kartlarınızı silin.
iPhone için:
Apple Kimliği hesabınızda giriş yapın;
Cihazlar bölümünden, kaybettiğiniz iPhone’u bulun ve Tüm kartları kaldırı seçin.
Akıllı telefonunuzun IMEI numarasını bloke edin
Bazı ülkelerde, SIM kartın bloke edilmesinin yanında, çalınan bir telefonun kimlik numarasını da (IMEI) operatörün engelli cihaz listesine ekleyebilirsiniz. Bunu yapmak için operatöre, çalınan cihazınızın IMEI numarasını vermeniz gerekir. Telefonunuzun kutusu elinizdeyse, IMEI numarasını kutunun üzerinde bulabilirsiniz.
Android, Cihazımı Bul özelliğini kullanarak telefonunuzun IMEI numarasını öğrenebilme imkanı sunar: Telefonunuzun görüntüsünün yanındaki daire içine alınmış “i” işaretine tıkladığınızda telefonunuzun IMEI numarası görülür.
iPhone kullanıcıları ise, çalınan cihazda kullandıkları Apple Kimliği ile appleid.apple.com adresinde oturum açtıktan sonra Aygıtlar bölümüne giderek ve IMEI numarasını görmek istedikleri iPhone’u seçebilirler.
Teorik olarak, bir IMEI numarası operatör tarafından engelli cihaz listesine eklediğinde, söz konusu akıllı telefon farklı bir SIM kartla bile olsa mobil ağa bağlanamaz. Bu özellik Amerika Birleşik Devletleri, Birleşik Krallık, Türkiye, Letonya ve bazı Latin Amerika ülkelerinde işe yarar.
Sıradaki adım ne?
Kendinizi ve verilerinizi korumak için dikkat etmeniz gereken adımları uyguladıktan sonra şimdi sıra diğer olası sonuçların etkisini hafifletmekte.
Polise başvurun
Kullandığınız operatör ve telefon numarası gibi bilgilerle birlikte yaşadığınız hırsızlığı polise bildirin. Çok zayıf olsa da, hala akıllı telefonunuzu geri alma ihtimaliniz var. Bazen kayıp olan telefonların yıllar sonra bulunup sahiplerine teslim edildiği bile oluyor.
Parolalarınızı değiştirin
Uygulamalarınızda ve mobil tarayıcınızda kullandığınız olabildiğince çok sayıda parolayı değiştirmeye çalışın. Parolaları değiştirdikten sonra iki faktörlü kimlik doğrulamayı etkinleştirin.
Verilerinizi geri yükleyin
Çalınan cihazınızı aktif olarak kullandığınız süreçte yedeklemeyi etkinleştirdiyseniz, kısa mesajlara kadar tüm bilgilerinizi yeni akıllı telefonunuza geri yükleyebilirsiniz.

Akıllı telefon açık olmalıdır.
“Cihazımı Bul” özelliği önceden ayarlanmış olmalıdır.
Google oturumunun açık olması gerekir.
Telefonun kablosuz bir ağa veya mobil veriye bağlı olmalıdır.
Telefonun konum özelliğinin açık olması da şarttır.

iPhone Kullanıcıları Telefonunu Nasıl Bulur?
Apple, iPhone kullanıcılarına “Bul” özelliğini açmalarını tavsiye etmektedir. İphone marka çalınan telefonu bulmak için;
Ayarlar bölümünden Cloud’a git.
Ekranı aşağı kaydırarak “İPhone’umu Bul” ve Son Konumu Gönder’i seç.
Eğer giriş yapman istenirse Apple kimliğini ilgili alana gir.

E-Devlet kapısı üzerinden
Telefon yoluyla BTK Tüketici İletişim Merkezi’ni (120) arayarak
Adli mercilere de çalıntı cihazla ilgili başvuru yaparak ihbarda bulunabilirler.
İhbarın Onaylandığı Nasıl Anlaşılır?
İhbarın sonucunu yine e-Devlet üzerinden IMEI ve kayıp/çalıntı ihbar sorgulama/iptal alanından öğrenebilirsin. Aynı zamanda BTK Tüketici İletişim Merkezi’ni arayarak da bilgi alabilirsin.

Kayıp/Çalıntı İhbarında Bulunduğum Cihazı Buldum. Cihazı Haberleştirmeye Nasıl Açtırırım?
Kayıp/çalıntı ihbarını nasıl yaptıysan aynı yöntemle cihazını haberleşmeye açtırabilirsin. Kullanıma kapatılan cihazın haberleştirmeye açılması işlemi, adli mercilerin talebi üzerine bu makamlar tarafından gerçekleştirilir.
Telefonu haberleştirmeye açmak için E-devlet kapısı üzerinden ihbar kayıt iptali ile ilgili alandan işlem yapabilirsin.
Bilgi ve İhbar Merkezi’ni arayarak iptal işlemi yapabilirsin
Satın Aldığım Telefonu hiç SIM Kart Takmadan Kaybettim/Çaldırdım. Ne Yapabilirim?
Durumu anlatan ıslak imzalı dilekçe, imza sahibine ait nüfus cüzdanı fotokopisi, adli kolluk veya savcılık başvuru tutanağı ile başvuruda bulunabilirsin. Bu konuda adli mercilere de (savcılık ve mahkemeler) başvuru yapabilirsin.

Satış Yaptığım Dükkân Kullanılmamış Cihazı Çaldılar. Çalan Kişinin Cihazı Satmasını veya Kullanmasını Engellemek İçin Ne Yapmak Gerekir?
Beyaz listede olup hiç kullanılmadan çalınan, yağmalanan veya kaybolan cihazlar için gerçek veya tüzel kişilerin; ıslak imzalı dilekçe, adli kolluk ya da savcılık tutanağı, nüfus cüzdanı fotokopisi başvuruda bulunması gerekir. Eğer çalınan cihaz faturası, iş yeri adınaysa bu belgelere ek olarak vergi levhası fotokopisi ve imza sirküleri ile başvuru yapılmalıdır.

Telefonum Çalındı/Kayboldu Ne Yapmalıyım?
Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu (BTK) internet sayfasında kayıp/çalıntı durumlarında neler yapman gerektiğini detaylı bir şekilde anlatmaktadır. Kayıp veya çalınma durumu sonrasında yapılması gereken bazı uygulamalar vardır. Bu işlemleri şu şekilde sıralayabiliriz.

Çalınma/kayıp durumunu polise bildir.
Operatör ve telefon numarası gibi bilgileri polise ileterek hırsızlık durumunu bildirebilirsin. Zayıf olsa da yine de kayıp telefonunu geri alma ihtimalin elbette vardır.

SIM kartını kullanıma kapat.
Öncelikle SIM kartının kullanılmasını engellemek için GSM operatörünü arayarak hattını kapatmalısın. GSM operatörünün müşteri temsilcisi ile görüşerek SIM kartını kaybettiğini söyleyebilir ve SIM kartını bloke etmesini söyleyebilirsin. SIM kartını bloke ettirdiğinde telefonu çalan kişi, parolanı değiştiremez, herhangi bir işlemi onaylamak için cep telefonunu kullanamaz ve doğrulama kodu yazan kısa mesaja erişemez.

Kayıp/çalıntı durumlarında yakınlarını ve arkadaşlarını uyar.
Eğer telefonun çalınırsa arkadaşlarını sana ait olan bir numaradan mesaj ve arama alabileceklerine dair tanıdıklarını uyarmalısın. Eğer sosyal medyada çok fazla takipçin varsa arkadaşlarından onlar için de uyarı paylaşmalarını isteyebilirsin.

Çalınan telefonu bloke ettir.
Eğer telefonun çalındıysa internet üzerinden parolanı kullanarak telefonu bloke edebilirsin. Bunun için Apple ID veya Google hesabına giriş yaptıktan sonra iki aşamalı kimlik doğrulama uygulaması adımını da geçmen gerekir. Ancak başka bir kişinin telefonundan giriş yapıyorsan doğrulama mesajı alamaz ve kimlik doğrulama uygulamasını açamazsın. Bundan dolayı bu durum seni biraz zorlayabilir.

Eğer bir Android kullanıcısıysan kısa mesaj doğrulaması olmadan iki aşamalı kimlik doğrulama uygulamasının kurulumunda aldığın yedek kodlardan birini kullanarak parolanı değiştirebilirsin. Eğer İPhone kullanıyorsan güvendiğin bir cihaz veya telefona gönderilecek doğrulama kodu ile hesaplarına giriş yapabilirsin.

Telefonunun IMEI numarasını bloke et.
Telefonun kimlik numarasını (IMEI) operatörün engelli cihaz listesine ekletebilirsin. Bunun için cihazın IMEI numarasını operatörüne iletmen gerekir. (IMEI numarasını telefonun kutusunun üzerinde bulabilirsin. Teorik olarak IMEI numarası operatör tarafından engelli cihaz listesine eklendiğinde farklı bir SIM kart ile bile mobil ağa bağlanması mümkün değildir.
Telefonum çalındı Android ise “Cihazımı Bul” özelliğini kullanarak veya*#06# numarasını arayarak IMEI numarasını öğrenebilirsin.

Telefonuna bağlı olan banka/kredi kartlarını kaldır.
Android veya Apple cep telefonunu “Cihazımı bul” veya “Bul” uygulamaları ile bloke ettiğinde cihazına tanımlı kartların cihazın ile olan bağlantılarını da kaldırabilirsin. Eğer sana cep telefonundan banka/kredi kartlarını kaldırma ile ilgili bir uyarı mesajı gelmezse kartlarının cihazınla olan bağlantısını manuel olarak da kaldırabilirsin. Eğer kartların telefonla birlikte çalınmadıysa kartları bloke etmene gerek yoktur.

Android için, Google hesabına giriş yaptıktan sonra Abonelikler ve Ödemeler bölümünden işlem yapabilirsin.
Eğer iPhone kullanıcısıysan Apple kimliğin ile hesabına giriş yaptıktan sonra “Cihazlar” bölümünden kaybettiğin cihazı bularak “Bütün Kartları Kaldır”’ı seçebilirsin. Apple kimliğin ile web sitesinde oturum açabilir, “Aygıtlar” kısmından IMEI numarasını görmek istediğin iPhone’u seçebilirsin.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir