Türkiye ve İtalya’nın EURO 2032 Ortaklık Başvurusu Kabul Edildi!

Türkiye ve İtalya EURO 2032 için ortak başvuru yapmakta karar kılmıştı. EURO 2032’ye ortaklaşa başvuran Türkiye ve İtalya’nın başvurusu UEFA tarafından kabul edildi. 

UEFA kararını 10 Ekim’de açıklayacak.

UEFA’dan müjdeli haber geldi!

Türkiye ve İtalya EURO 2032 için ortaklık başvurusunda bulunmuştu. UEFA’dan müjdeli haber bugün geldi. UEFA, Türkiye ve İtalya’nın ortaklık başvurusunu kabul etti.

Türkiye Futbol Federasyonu resmi açıklamayı kısa süre sonra yapacak.

UEFA İcra Kurulu ise 10 Ekim tarihinde turnuvayı düzenleyecek ülkeyi açıklayacak. TFF, İtalya ile ortak başvuru yapılacağını sosyal medya hesabından paylaşım yaparak duyurmuştu.

“TFF ile İtalya Futbol Federasyonu, yapılan görüşme ve değerlendirmelerin ardından EURO 2032’yi beraber düzenlemek için UEFA’ya ortak başvuru yapma kararı almıştır.”

TFF, yaptığı açıklamalarda ortaklaşa düzenlenen EURO 2008, 2012 ve 2020 ile 2022 FIFA Dünya Kupası’nın başarıyla tamamlandığını belirtmişti. 

TFF, ‘Yakın gelecekte Amerika Birleşik Devletleri, Meksika ve Kanada’nın ev sahipliğinde düzenlenecek 2026 FIFA Dünya Kupası için yapılan çalışmalar, bu büyüklükteki turnuvaların ortak düzenlenmesi halinde daha fazla futbolsever ile etkileşim sağlandığını, turnuvaların verimli ve sürdürülebilir tamamlandığını göstermiştir.’ ifadelerini kullanmıştı.

UEFA’nın açıklama yapacağı gün ise merakla bekleniyor.

Türkiye Futbol Federasyonu (TFF) Başkanı Mehmet Büyükekşi yaptığı açıklamalarda bu ortaklığın kabul edilmesi koşulunda EURO 2028’den çekileceğimizi duyurmuştu. 

‘Bu adaylık başvurusu 10 Ekim’de neticelenecek. 2028 adaylığı için karşımızda Birleşik Krallık, 2032 için ise İtalya var. İtalya Futbol Federasyonu ile müzakere yaptık ve ayrı ayrı adaylık başvurusu yapmak yerine UEFA’ya birlikte başvuru yapma kararı aldık. UEFA bu çalışmamızı kabul ederse başka bir rakibimiz yok. Bu başvurunun Avrupa ve Türk futbolu için çok önemli olacağına inanıyorum. Türkiye için bir milat olacak. 2028 adaylık sürecinden vazgeçme gibi bir düşüncemiz yok. UEFA, EURO 2032 ortak adaylık başvurumuzu kabul ederse EURO 2028’den çekileceğiz.’

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x