Veterinerler, Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınmak istiyor

Veteriner hekimler mesleklerini yaparken uğradıkları şiddeti protesto etmek için 6 Ağustos’ta iş bırakacaklarını duyurdu. Meslek örgütlerinden yapılan açıklamada, veteriner hekimlerin de Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınması istendi.

Ankara’da veteriner hekim Ceren Eroğlu, kendisini enfeksiyon tedavisi gören kedisinin ölümünden sorumlu tutan A.K. isimli kadın ve yanındaki arkadaşlarının saldırısına uğradı. Ankara Bölgesi Veteriner Odası (AVHO) da meslektaşları Ceren Eroğlu’na yapılan saldırı nedeniyle Türkiye genelinde 6 Ağustos Pazar günü acil durumlar dışında hasta kabul etmeyeceklerini açıkladı.

Türk Veteriner Hekimleri Birliği (TVHB) de eyleme destek açıklamasında bulundu. “Darp ediliyoruz, öldürülüyoruz ama veteriner hekimler olarak Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamına alınmıyoruz.” denilen açıklamada şu ifadeler yer aldı:

“Yaşamın tüm alanlarında kadına, çocuğa, hayvana ve doğaya karşı uygulanan şiddet, sağlık alanında da hızla artmış ve artık dayanılmaz bir boyuta gelmiştir. Maalesef toplumun her kesiminde yaşanan her türlü şiddet cezasız kalmakta ve bu durum toplumda şiddetin artarak devam etmesini teşvik etmektedir. Son olarak Ankara’da bir klinikte, tedavi sürecinde kedisinin hayatını kaybetmesi üzerine hasta yakını, tedaviyi yürüten veteriner hekimi darp etmiştir.

‘ŞİDDETİN DOZU ARTIYOR’

“Sıkça yaşandığı üzere şiddet sağlık mesleklerini ayırt etmiyor; yaşam hakkı, doğa ve çevre için çalışan tüm sağlık çalışanlarını hedef alıyor. Özellikle meslektaşlarımıza yönelik şiddetin dozu maalesef giderek artıyor. Bazen toplum sağlığını korumak için gıda kontrolü yaparken, bazen yerel yönetimlerin eksikliklerinden sorumlu tutularak, bazen bilimsel tüm hekimlik uygulamalarını yaptığı halde kaybettiği hastası sebep gösterilerek yetkililerin gözü önünde darp ediliyoruz, bıçaklanıyoruz, hatta öldürülüyoruz.

ÖZLÜK HAKLARINDA DÜZENLEME TALEBİ

“Ama, tüm ısrarlarımıza rağmen veteriner hekimler Sağlıkta Şiddet Yasası kapsamı dışında tutulmaktadırlar. Oysa veteriner hekimler yasalar önünde sağlık çalışandır, bizlere karşı işlenen suçlar da buna göre değerlendirilmeli, özlük haklarımız dahil olmak üzere veteriner hekimlerin yaşam ve çalışma koşulları hak ettikleri şekilde düzenlenmelidir. Yaşadığımız bu son olayda saldırganı kınıyor, mesleğimizde artarak devam eden bu şiddeti görmezden gelenlerin de bu saldırıda sorumluluğu olduğunu kamuoyuyla paylaşıyoruz.”

patronlardunyasi.com

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x