7 yıldır diyalize giren anneye oğlu böbreğini verdi

Balıkesir’de yaşayan Havva Sağıroğlu, 2011 yılından bu yana böbrek yetmezliği nedeniyle diyalize giriyordu. 6 yıldır periton diyaliz, son bir yıldır da hemodiyaliz tedavisi görüyordu.

Gördüğü tedavilerden dolayı, vücudunda bir süre sonra ciddi sıkıntılar yaşamaya başlayan Sağıroğlu’na, kadavradan da nakil çıkmadı. Oğlu Hakan Sağıroğlu, annesinin bu zor durumunu gören ve ona yardım etmek isteyen ilk kişi oldu.

Gerekli tetkikler ve testlerin ardından, Bursa Yüksek İhtisas Eğitim ve Araştırma Hastanesi Organ Nakli Sorumlu Cerrahı Prof. Dr. Murat Demirbaş başkanlığındaki ekip, başarılı bir operasyonla nakli gerçekleştirdi.

Operasyon sonrası açıklamalarda bulunan Prof. Dr. Demirbaş, “Havva Hanım, bize ilk başvurduğunda, yaklaşık 7 yıldır böbrek hastasıydı ve diyalize giriyordu. Diyalize girmekten dolayı çok ciddi sıkıntılar olmaya başlamıştı.

Kadavradan nakil çıkmaması üzerine, artık canlı vericili böbrek nakli arayışı başladı ve sonunda oldu. Oğlu Hakan 21 yaşında. Oğlunun annesine böbrek vermesi çok gördüğümüz bir olay değildir. Bu ameliyatı hastanemizde başarıyla gerçekleştirdik.

Havva Hanım da Hakan da şu an gayet sağlıklı. Hakan’ın ameliyatını laparoskopik olarak, yani kapalı yöntemle gerçekleştirdik. Ameliyat sonrası birinci günde taburcu olacak haldeydi. Annesi ile beraber bugün Balıkesir’e kısmetse taburcu edeceğiz” dedi.

Operasyon sonrası konuşan Hakan Sağıroğlu ise, “Annemin bu zor durumunu gördüğümde, ona yardım etmek istedim. Organ bağışı hakkında araştırma yaptım ve bu konuda karar verdim. Annem de bu kararımı destekledi. Ameliyat başarılı geçti. Annem şu an çok iyi durumda. İnşallah bu organ nakli ile birlikte annemin hayatı normale dönecek” ifadelerini kullandı.

Havva Sağıroğlu ise, “Oğlumun bu fedakarlığından dolayı çok mutluyum. Bu nakil ile birlikte yeniden hayata döndüm. Organ bağışı konusunda herkesi duyarlı olmaya davet ediyorum” dedi.

Havva Sağıroğlu ve Hakan Sağıroğlu, operasyonun ardından taburcu edildi. (DHA)

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x