AK Parti MYK’da dikkat çeken diyalog: Pezeşkiyan’la Türkçe mi konuşalım Farsça mı?

AYŞEGÜL KAHVECİOĞLU Ankara – Erdoğan, toplantı sırasında İran’ın yeni seçilen Cumhurbaşkanı Mesud Pezeşkiyan’a “tebrik” telefonu açtı. Pezeşkiyan’ın Türkmen olması nedeniyle “Bundan sonra aramızda Türkçe mi konuşalım Farsça mı?” diye soran Erdoğan’a Pezeşkiyan’ın “Azeri Türkçesi anlaşmamızı biraz zorlaştırabilir” yanıtını verdiği ve görüşmeye tercüman aracılığıyla Farsça devam edildiği öğrenildi. Erken seçim tartışmalarının da gündeme geldiği toplantıda Erdoğan’ın kurmaylarına, “Erken seçim gündemimizde değil ve asla da olmayacak” ifadesini kullandığı bildirildi.

ÇİNLİ ŞİRKETE DESTEK

Çinli otomobil devi BYD’nin Manisa’da kuracağı fabrikanın da ele alındığı MYK toplantısında, Çin tarafının Erdoğan’ın fabrikanın temel atma törenine katılmasını çok önemsediği, Erdoğan’ın ise bu davete “Hayırlısı. O aşamaya gelelim de o zaman bakarız, planlarız” dediği kaydedildi. Ayrıca Çin Devlet Başkanı Şi Cinping’in Astana Zirvesi’ndeki görüşmeleri sırasında Erdoğan’ı yeniden Çin’e davet ettiği ve kendi elektrikli otomobil fabrikalarını mutlaka Erdoğan’a gezdirmek istediklerini söylediği belirtildi. Erdoğan’ın olası bir Çin ziyaretiyle ilgili henüz netleşmiş bir takvim bulundığı ifade edildi.

SOKAK HAYVANLARI TALİMATı

MYK’da, önceki gün Adana’da 5 yaşında bir çocuğun sahipsiz köpeklerin saldırısına uğraması ve ağır yaralanması da gündeme geldi. AK Parti Grup Başkanvekili Bahadır Yenişehirlioğlu’nun, sokak hayvanlarına ilişkin hazırladıkları raporu sunduğu Erdoğan, saldırgan ve hasta hayvanların uyutulmasını da düzenleyen yasa teklifinin Meclis kapanmadan Genel Kurul’dan geçirilmesi talimatını verdi. Yasanın AK Parti grubunun muhalefetle yapacağı görüşmelerin ardından bu hafta Meclis Başkanlığı’na sunulması ve hemen ardından komisyon gündemine alınması bekleniyor.

 

 

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x