ENAG’ın Kurucusu Prof. Veysel Ulusoy Gerçek Enflasyonu Açıkladı! Anladık Mı Şimdi?

Ülkelerin mali durumu, ekonomik büyüme ve enflasyonla doğrudan ilişkili. 2021’de Türkiye’nin merkezi yönetim bütçesi 1.6 trilyon lira olarak kaydedilirken, 2023 bütçesinde bu rakam 11 trilyon liraya yükseldi.

Türkiye İstatistik Kurumu (TÜİK) tarafından açıklanan verilere göre, aralık 2021’de enflasyon oranı %36,08 olarak belirlendi. Ancak, 2023’ün kasım ayında yıllık bazda enflasyon %67,27’ye ulaştı.

Ekonomist Prof. Veysel Ulusoy, X hesabından yaptığı paylaşımda bu rakamlara dikkat çekti. Ulusoy, “Ülkelerin bütçeleri enflasyon ve ekonomik büyümenin de göstergeleri niteliğindedir” dedi.

“Anladık mı gerçek enflasyon oranını şimdi?” diye soran Ulusoy X hesabından şu paylaşımı yaptı:

Bağımsız araştırma grubu ENAG’ın kurucularından ekonomist Prof. Veysel Ulusoy, bütçe rakamlarındaki artıştan yola çıkarak gerçek enflasyonu açıkladı.

Ulusoy, yaptığı açıklamada bütçe rakamlarının geçen 3 yılda yüzde 587 oranında arttığını vurgulayarak “Anladık mı gerçek enflasyon oranını şimdi?” ifadelerini kullandı.

Ulusoy’un sosyal medya hesabından yaptığı paylaşım şöyle:

“Ülkelerin bütçeleri enflasyon ve ekonomik büyümenin de göstergeleri niteliğindedir. 2021 yılında 1.6 trilyon lira olan Türkiye merkez bütçesi 2024 yılında 11 trilyon lira oldu. Artış oranı %587. Anladık mı gerçek enflasyon oranını şimdi?”

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x