İş yeri mobilya alışverişinde öncelik “fiyat”

Avansas, Türkiye’deki iş yerlerinin nabzını tutmaya devam ediyor. İş yerlerinin tüm alışveriş ihtiyacına ekonomik ve pratik çözümler sunan Avansas, yeni araştırmasında iş yerlerinin ofis mobilyası alışveriş alışkanlıklarını inceledi. Türkiye genelinde binin üzerinde katılımcıyla gerçekleştirilen araştırma, ofis mobilyası tercihlerinde ekonomik ve işlevsel çözümlerin öncelikli olduğunu ortaya koydu. Yapılan araştırmada, iş yerlerinin mobilya alışverişinde en önemli kriter yüzde 27 ile “fiyat” olarak belirlendi. Bu kriteri yüzde 14 ile “ürün tasarımı” izlerken, “dayanıklılık” ve “rahatlık” kriterleri ise yüzde 13’er oranla üçüncü sırada yer aldı. 

Covid-19’un ardından yeni normalleşme sürecinde, iş yerlerine dönüş kararları alınırken çalışma modelleri, mekan tasarımları ve oturma düzenleri de yeniden şekillendi. Yeni dönem için mobilya üreticileri estetik ve işlevsellik odaklı yeni çözümler geliştirdi. Avansas, binin üzerinde iş yerinin katılımıyla gerçekleştirdiği yeni araştırmada, iş yerlerinin ofis mobilyası alışveriş alışkanlıklarını detaylı bir şekilde inceledi.

Farklı alanlarda artan maliyetler, iş yerlerinde yeni ofis mobilyası alışverişinde dayanıklılık ve rahatlığın geri planda kalmasına neden oldu. Yapılan araştırma sonuçlarına göre, fiyat yüzde 27 ile öncelikli bir faktör olarak belirlendi. Ürün tasarımı ise yüzde 14’le ikinci sırada yer alırken, dayanıklılık ve rahatlık yüzde 13 ile üçüncü sırayı paylaştı.

İŞ YERLERİNDE EN ÇOK BULUNAN MOBİLYA: ÇALIŞMA MASASI

Avansas’ın ofis mobilyası alışveriş alışkanlıkları araştırmasına göre, iş yerlerinde en sık rastlanan mobilya yüzde 79’la “Çalışma masası” olarak belirlendi. Bu mobilyayı yüzde 75’le “Çalışma sandalyesi” ve yüzde 72’yle “Dolap” izledi. Öte yandan, iş yerlerinde en az bulunan mobilyalar yüzde 25’lik oranlarla “TV ünitesi” ve “Keson” oldu.

PAZARLIK YAPMAYI SEVİYORUZ

Ofis mobilyasını yenileyeceklerin yüzde 76’sı, kullanacakları ürünü önce mağazada yakından görmek, dokunmak ve denemek için ziyaret ediyor. Katılımcıların yüzde 49’u, ölçü almak ve ürünlerin boyutlarını kontrol etmek amacıyla mağazaya gittiklerini belirtirken, aynı oranda katılımcı ise mağazada birebir pazarlık yapma fırsatı bulduklarını ifade etti.

EN ÇOK ÇALIŞMA SANDALYESİ ALDIK

İş yeri mobilya alışverişinde “Bu yıl en çok hangi ürünü aldınız?” sorusuna katılımcıların yüzde 38’i “Çalışma sandalyesi” cevabını verdi. Bu oranı yüzde 30 ile “Dolap” takip etti. Katılımcıların önümüzdeki yıl da en çok satın almayı planladıkları ürünler arasında yüzde 28 ile “Çalışma sandalyesi” ve yüzde 24 ile “Dolap” yer alıyor.

Kaynak: (BYZHA) Beyaz Haber Ajansı

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

x